Teklif İsteyin Ara

OTOMATİK KEPENK

garage-factory-storage-gateFirmamız Elegant Çelik, sektörde ki tecrübesi ve uzman kadrosu ile her ihtiyacı karşılamaya yönelik her ölçüde otomatik kepenk üretimi, montaj ve servis hizmetleri sunmaktadır. Öncelikle kepenk nedir, nerelerde kullanılır ve kepenk çeşitleri nelerdir konusunda kısaca değinelim.

Otomatik Kepenk Nedir?

Otomatik kepenkler, yaygın olarak iş yerlerinde kullanılan, kapı ve pencereleri kapatmaya yarayan ve güvenliği sağlayan otomasyon sistemine sahip kepenk türleridir. Otomatik kepenkler, kullanıldıkları alanlara sağladıkları dekoratif görünüm sebebi ile de tercih edilmektedir.

Otomatik kepenkler, eski tip kepenklerin aksine daha işlevsel ve pratiktir. Eski tip kepenklerde kullanılan tahta kanatlar, ağır demir ve sac malzemelerden üretilen kapaklar ile kullanıcılarına pek çok zorluk yaşatmaktaydı. Açıp kapama hususlarında fiziksel güç gerektiren eski tip kepenkler, görünüm açısından estetik ürünler değillerdi. Ayrıca bu ürünler güvenliği sağlamak açısından da oldukça yetersiz kalmaktaydı. Bu nedenle son dönemlerde, ülkemiz ve tüm dünyada otomatik kepenk kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

Otomatik kepenkler, uzaktan kumandalar ve duvara monte edilen düğme ve şarteller yardımı ile otomatik ve manuel olarak rahatlıkla kontrol edilebilmektedir. Açma kapama işlemleri esnasında herhangi bir fiziksel güç ve müdahaleye ihtiyaç duyulmamaktadır. Otomatik kepenkler ile birlikte, olası birçok kaza ihtimali de ortadan kalkmaktadır. Her yönü ile otomatik kepenkler, eski tip kepenklerden çok daha kullanışlı ve estetik ürünlerdir.

Avantajları saymakla bitmeyen otomatik kepenler, farklı tasarım ve renk seçenekleri de sunmaktadır. Kullanıcı inisiyatifine bağlı olarak imal edilen bu ürünlerde temel amaçlardan biri de her ihtiyaca cevap verebilmektir. Tasarımlarında alüminyum, galvaniz ve çelik gibi ham maddelere yer verilen otomatik kepenklerin görünüşleri oldukça şık ve cezbedicidir.

Otomatik kepenk imalatında müşterilerin tüm ihtiyaç ve talepleri dikkate alınmaktadır. Daha sonra kepenklerin kullanılacakları alanlar analiz edilerek, alan ihtiyaçları doğrultusunda ürünler ortaya çıkarılmaktadır. Üst seviyede güvenlik sağlayan ve oldukça uzun kullanım ömrüne sahip otomatik kepenk sistemleri kullanıcılarının tüm beklentilerini tam anlamıyla karşılayarak her açıdan avantaj sağlamaktadır.

Otomatik kepenk kullanımını işyerleri ile sınırlandırmak pek doğru değildir. Farklı çeşitleri olan bu ürünler, garajlarda, evlerin pencere ve kapılarında, depo ve farklı pek çok tesiste kullanılmaktadır.

Otomatik Kepenk Çeşitleri Nelerdir?

Otomatik kepenk çeşitleri, genel çerçeveden bakıldığında elektrikli ve motorlu olmalarına göre sınıflandırılmaktadır. Ancak bu iki otomatik kepenk çeşidinin de kendi içinde kullanım alanlarına bağlı olarak model ve seçenekleri bulunmaktadır. Aynı şekilde otomatik kepenk sistemlerinde kullanılan güç bakımından da çeşitlendirme yapmak da mümkündür.

Güç Kaynakları Bakımından Otomatik Kepenk Türleri

Otomatik kepenkler, kullanıldıkları güç kaynakları bakımından elektrikli otomatik kepenk ve motorlu otomatik kepenk olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki güç kaynağı da yeterli verimi sağlamaktadır.

Motorlu Otomatik Kepenkler:

Motorlu otomatik kepenkler, kepenk motoru olarak adlandırılan motorlardan güç almaktadır. Motorların güç kaynağı olarak kullanıldığı ürünler ile elektrikli ürünler arasında çok bariz farklar bulunmamakla birlikte çalışma prensibi açısından küçük farklılıklar olduğu bilinmektedir. Motorlu otomatik kepenkler ile elektrikli otomatik kepenkler aynı avantajları sağlamakta ve karar tamamen müşteri inisiyatifine bırakılmaktadır.

Elektrikli Otomatik Kepenkler:

Çalışma prensipleri bakımından minik farklar bulunsa da elektrikli otomatik kepenler ile motorlu otomatik kepenkler arasında ciddi farklılıklar bulunmamaktadır. En büyük fark, sistemin çalışması adına ihtiyaç duyulan enerjinin farklı kaynaklar ile sağlanmasıdır. Otomatik kepenk sistemlerinin hemen hepsinde olduğu gibi genel olarak dış mekanlarda kullanılmaktadır. Bunun yanında şalter ya da duvara monte butonlar ile kullanılabilirken, uzaktan kumanda ile de kontrol edilebilmektedir. Bu ürünlerin açılıp kapanabilmeleri ancak sabit düğmeler ve uzaktan kumandalar ile mümkün olabilmektedir. Dış müdahaleler ile açılmaları söz konusu değildir. Ayrıca, açılma ve kapanma noktalarında otomatik olarak çalışmayı durdurduğu için kaza riski yoktur ve oldukça güvenlidir.

Bu otomatik kepenk sistemlerinin her ikisinin de her açıdan üst düzey güvenlik sağladıkları görülmektedir. Elektrikli ve motorlu otomatik kepenkler arzu edilen ebat, tasarım ve renklerde üretilebilmektedir. Dekoratif görüşleri, yangın ve diğer doğal afetlere karşı dayanıklı olmaları ve tozlanmanın önüne geçmeleri en bilinen tercih sebeplerindendir. Kullanıldıkları alanları her türlü olumsuz etkiye karşı korumaktadır.

Kullanıldıkları Alanlara Göre Otomatik Kepenk Çeşitleri

Bu bakımda ele alındıklarında otomatik kepenk sistemleri, kapı, pencere ve garajlarda kullanılan otomatik kepenkler olmak üzere 3`e ayrılmaktadır.